NiMH

Nikl-metal hydridový akumulátor, zkráceně NiMH, je druh galvanického článku.

Jmenovité napětí je 1,2 V. Napětí (naprázdno) plně nabitého článku je 1,4 V; napětí vybitého článku je 1,0 V. Nevýhodou tohoto akumulátoru je dosti velká úroveň samovybíjení – asi 15-30% za měsíc při pokojové teplotě. Při nižších teplotách se samovybíjení podstatně sníží. Uvedená úroveň samovybíjení se týká klasických NiMH akumulátorů; kromě nich existují NiMH akumulátory s nízkou úrovní samovybíjení. Tento typ NiMH zachová okolo 90% energie po půl roce, 85% po roce a 70% po dvou letech při teplotě okolo 20 °C.

Nabíjení u NiMh baterie je různě podle druhu použití, jinak se nabíjí baterie do RC a jinak do modelu, dál se rozlišuje jaký proud se bude z baterie odebírat.

Standardně se NiMh nabíjí do modelu 1C – jejích kapacitou. Např. 4200 mAh budeme nabíjet 4.2A. Jestliže baterie bude určená do modelu s požadavkem větších odběrů – budem nabíjet 1.2-1.5C – t.j. 1.2 – 1.5 x jejích kapacita. Takhle nabitá baterie dá vyšší proud, ale na kratší dobu. Naopak baterie nabíjené pod 1C nám dají delší výdrž při menších odběrech.

 

Sdílet

Přejít nahoru