Bixler pro FPV up 2

Úvod

Zdravíčko, tenhle článek bude na delší dobu. Už sem se dost vynadíval na fpv videa na youtube a proto jsem se rozhodl to taky zkusit. Nebude to určitě nic profi, jen tak pro zábavu. Nosičem výbavy bude model Bixler 2 z hobbykingu. Tohle letadlo jsem vybral, protože se používá hodně a docela úspěšně (hlavně díky vrtuli vzadu + jeho cena). A nosičem je letadlo proto, že koptéry se mi moc nelíbí a neumím je 🙂 kromě hračky SYMA, o té někdy jindy.

Éro přišlo dnes 13.11.2015, tak jsem zvědav jak se bude dařit s modelem a jak tento článek poroste. Předem upozorňuji, že se nechystám na nějaké extrémy – nehodlám riskovat že mi model po 1 km uletí a někomu spadne na hlavu.

Letadlo

Zatím jsem jen okoukl krabici. Letadlo je docela pěkně zabaleno, přišlo bez poškození. Model je osazen servy křidélek + směrovky + výškovky a motorem. Regl je doporučen 20A, já osadím nějakou šuplíkovou zásobou. Také jsou předpřipraveny klapky, přikoupím serva a také je zprovozním. Obrovské plus pro výrobce je, že ovládací plochy jsou na pantech (u drtivé většiny epp jsou panty jen zeslabené epp), za to HK smekám – edit: na křidélkách panty nejsou, tam je jen zeslabené epp. Nechápu proč výrobce dá panty na klapky ale na křidélka ne, logické by to bylo naopak.

To je prozatím vše, další povídání napíšu až model úspěšně složím a zalétám.

Pokračování

Tak jsem letadlo poskládal a dnes 23.11.2015 konečně letělo. Dřív to nešlo protože foukalo nebo pršelo. Stavba proběhla bez problémů, dodatečně jsem vyztužil výškovku a obě křídla pomocí uhlíkových pásků. Aby letadlo mělo těžiště na hodnotě udané výrobcem, musel jsem naložit 2x 2200mAh 3s, pak vychází dobře. Po naložení fpv a kamery budu lítat jen jednu baterku (uvidíme jak to vyjde).

Dnes foukalo jen mírně tak jsem éro vyzkoušel. Lítá pěkně pomalu, s klapkami naplno je to jako pouštět draka, jako nosič bude fajn. Ještě přesně doladit těžiště. Lítal jsem jen chvilku, byla mi zima 🙂 takže výdrž jsem nevyzkoušel. Byly cca 2cm sněhu a s klapkami se dá odstartovat i ze země. Musím trošku vylepšit ochranu trupu, použitá ochranná fólie je tvrdá, ale křehká takže popraskala. Chce to ještě letadlo pořádně prolítnout, možná bude sériový pohon slabý až bude letadlo v plné polní.

Kamera

Tak jsem objednal kameru SJCAM5000. Na netu je dost recenzí a porovnání, mě se líbila kvalita videa, displej a hromada příslušenství. Verzi s wifi bych těžko využil a 60fps u verze + je pro mě taky zbytečné. Zpomalené záběry z letadla určitě dělat nebudu. Výhody a nevýhody moc neposoudím, je to moje první kamera v této kategorii. Někdo může namítnout že příplatek proti verzi 4000 je zbytečný, mě se víc líbil (subjektivně) obraz z 5000. Ke kameře jsem vzal 32 GB kartu, i když ji asi nezaplním…ale při dnešních cenách. V krabici je klasické outdoor pouzdro a různé držáky na kolo, helmu atd. Možná přikoupím ještě jednu baterii.

Kameru jsem na Bixe dal v pouzdru (co kdyby..) na montáž z rc-zoomu. Určitě by šlo kameru umístit na nějakou samodomo podložku, ale já jsem byl nedočkavý tak jsem koupil hotovou stavebnici. Otvor do montáže jsem vyvrtal tak, aby mi vycházelo těžiště s 1ks 3s 2200mAh. Montáž sem na letadlo uchytil na magnety+gumičky.

Na první odhoz jsem nastavil klapky mírně dolů a nakonec jsem na ně létal celou dobu. Bál jsem se co letadlo s kamerou bude dělat ale žádnou změnu v ovladatelnosti jsem nezaznamenal. I jsem s pomocí příslušenství kameru natočil do boku a dolů, letadlo letělo pořád stejně. Jen to chce vychytat mouchy aby se kamera při různých polohách nehýbala, klouby i přes utažení občas proklouznou a kamera se mírně uhne. Několik videí jsem natočil ale nelíbí se mi výsledná kvalita z pinnaclu ani z movie makeru, tyto programy lehce kvalitu zkazí. Vyzkouším ještě další a až pak video nahraju (asi sem detailista) 🙂

Kamera taky umí fotit každých pár sekund, nějaké obrázky mám ale kamera se mi při odhozu trochu sklopila a ostřila na trup letadla. Takže pořád ladím mouchy, bohužel počasí mi háže klacky pod nohy. Holt zima na krku. Až budu mít něco lepšího, přidám víc fotek. Tady pár na zkoušku. Možná bude chtít kamerka přenastavit, tohle je tak jak vypadla z krabice.

http://sten25.rajce.idnes.cz/Ostatni_RC/#2015_1127_113557_034.jpg

http://sten25.rajce.idnes.cz/Ostatni_RC/#2015_1127_113700_046.jpg

http://sten25.rajce.idnes.cz/Ostatni_RC/#2015_1127_113817_061.jpg

FPV

Mám už příjmač 5,8GHz 32CH. Ten se prodává pod několika značkami, já ho mám z ebay :). Vysílač a kamerka je set od firmy Eachine. O tom někdy příště.

Díky za trpělivost, sten25

Sdílet

Přejít nahoru