Gama 2100 UP

Úvod

Pokukoval jsem po nějakém větším letadle, jen tak aniž bych chtěl něco kupovat. A pak jsem náhodou narazil na inzerát na Gamu. Vše proběhlo hladce a tak jsem si vez domů další éro. Bohužel, několik dní poté pršelo a foukal nárazový vítr tak jsem měl smůlu. Pak se na jeden den vítr zklidnil tak jsem mohl nedočkavě vyrazit 🙂

Gama má motor Turnigy Aerodrive 3536/1200 ot/v, uhlíkovou, sklopnou vrtuli 11/6 a duralový kužel, regulátor HobbyKing BlueSeries 40A a tohle všechno krotí serva Corona 929MG. Energii dodávají LiPo baterie nanotech 2,2Ah. Gama vyrobena z ,,bublinek,, – EPP, EPO, sám nevím.

Pohon je velice silný, skoro až brutální na takový typ letadla ale co, už to tam bylo 🙂 Na rcmanii podobný pohon několik lidí zkoušelo, ale letadlo se jim rozpadlo. Je viděl že někdo lítá bez rozumu. Je jasný, že když takový éro po obloze rozvalim a prudce provedu jakýkoliv manévr, tak křídla zatleskají, není to hotliner. V křídle jsou umístěny dvě trubkové vzpěry (v mém případě uhlík, jak to má sériovka nevím) a dřevěná lišta, takže pevnost není špatná ale ani zázračná. Ale s citem se dá přemotorovanost modelu krásně využívat.

Foto sem ani nedávam, na první pohled vypadá stejně jako na fotkách prodejců. Případné úpravy bych nafotil později.

První let

Sice ještě trochu foukalo (cca 4-5m/s) ale to mě od prvního letu neodradilo. Se samokřídlem v tomhle větříku začíná zábava tak jsem byl na dvoumetrového prcka zvědav. Po napípání modelu do vysílačky, nastavením atd. atd. jsem vyrazil do polí. Plyn jsem dal na půl a letadlo jen tak položil do vzduchu. Krásně klouzlo, lehce jsem mu přidal a šlo pěkně za plynem.

Po vystoupání do větší (a bezpečnější) výšky jsem začal oťukávat co model umí. Na křidélka reaguje trochu pomaleji, stejně jako na směrovku. Výškovka mi naopak přišla ostřejší. Ale tyto věci jsou dány typem modelu, je to takový správný otesánek, takže hned na první pohled je jasné že je stavěný spíše na klidné létání. Na akrobacii bych bral spíše Foxe nebo něco podobného.

Při natočení proti větru, mírném plynu se model prakticky zastaví. Je to jako pouštět draka 😀 Po stočení po větru se éro umí rozběhnout, chce to ale místo a trošku myslet na opatrné pilotování, žádné moc prudké ,,páčkování,,. Samozřejmě jsem také model poslal do výšky a bez motoru plachtil. To mi moc dlouho nevydrželo, tak jsem začal testovat obratnost. Letadlo zvládne klasickou akrobacii, výkrut, přemet, let na zádech – jen pomaleji. Ale vše se musí s citem a raději ve větší výšce, kde je více času na řešení případné krize. Tam kde Gama udělá jeden výkrut udělá samokřídlo 5, v mnohem větší rychlosti, ale to není chyba modelu, na akrobacii stavěný není.

Model má i klapky, moc jsem je ale nevyužíval.

Letadlo má hodně nízkou pádovou rychlost, ale byla by chyba lítat pomalu v 5 metrech, to už se opravdu případný pád nevyřeší. Je lepší do zatáčky trošku přidat, po křídle umí padat taky 😀

Závěrem

Gama je tvarově moc hezký model (alespoň pro mě). Pro pokročilejšího začátečníka (za kterého se pořád považuji) je to klidný, nezáludný model. Pro úplného začátečníka bych jí doporučil leda v případě, že na pilota bude někdo dohlížet. Přeci jen má model dva metry rozpětí, i nějakou hmotnost, takže nějaký větší pád by asi nepřežil bez rozsáhlejšího poškození. Úplně nejlepší řešení by byl kabel a lítat učitel-žák. Jinak je Gama odpočinkové éro, které je už trošku majestátnější než třeba Beta, ale pořád se dá hodit na větší louce. Pro pokročilého modeláře je to odpočinkové letadlo.

Pro někoho, kdo má rád razantnější létání ale letadlo není. I když má (upravená) výkonu dost, konstrukce letadla výkonu nestačí. Asi jako dát třílitrový motor do Felicie 🙂

Letadlo je fajn, ale já se řadím do druhé skupiny. Proto půjde Gama do světa a já se poohlédnu po něčem jiném. (Možná Fox, kdo ví?)

 

Poznámka:

Model jsem létal se silným motorem, větší vrtulí, lepšími servy atd. Toto prosím zvažte při četbě recenze. Aby někdo nenadával že se Gama v RTF verzi od Pelikána sotva plazí nebo tak něco 😀

 Nové poznatky:

Tak jsem se rozhodl ještě dát gamě šanci, s přibývajícími teplotami se začíná ohřívat zem a vzniká nějaká ta termika. Párkrát jsem jí vzal na kopec a umí ve vzduchu vydržet docela dlouho – a to plachtit moc neumim a stále je zima. Takže jí pořádně provětrám na jaře, až konečně začne vzduch nosit. Jo a menší poznatek, když je trošku teplo, tak se jí na zem moc nechce, občas sem dělal několik koleček než jsem přistál 🙂 Ale to je chyba pilotáže.. Až pozbírám další zkušenosti, napíšu více.

Mějte se fajn a ať to lítá, sten25

 

Sdílet

2 komentáře u „Gama 2100 UP“

  1. Koupil jsem pro synátora Gamu ve verzi RTF, ale ta má nějaký problém s výškovkou – je strašně tuhá, servo ji nedokáže přetlačit nahoru a ocelové táhlo se tlakem prohýbá. Výškovku už nějak pořeším, jen se chci zeptat, jestli Váš model měl stejný problém, nebo jsem jenom narazil na nějaký „divný“ kus. Děkuji.

    • Já jsem měl gamu z druhé ruky a problém s výškovkou neměla. Ale nevím jestli byla upravována nebo ne. Zkusil bych odpojit táhlo a výškovku rozhejbat, jestli to pomůže 🙂

Komentáře nejsou povoleny.