RC Bobík

Úvod

Tak jako hodně dalších lidí jsem se rozhodl předělat nakladač od německé firmy Bruder. Moc se mi líbí jak na výstavách a srazech tyhle vozítka rejdí a nakládají materiál do různých náklaďáků, valníku atd. Já jsem si vybral pásovou verzi nakladače, je trošku větší než kolová a pásy slibují větší odolnost proti terénu.

Úprav je na internetu opravdu hooodně, stačí si vybrat 😀 Já jsem použil kombinaci nápadů a vlastních řešení.

Stavba

Vlastní stavba započala kompletní rozborkou modelu. Hračka je opravdu kvalitně vyrobená, z pevného plastu bez otřepů (holt německé inženýrství :-)) Nakladač je vyřešen opravdu robustně, jen tak snadno ho asi malé dítě nepoškodí. Při rozebírání jsem musel použít dost síly, zajišťovací zobáčky drží fest. Celý bagr je secvakán z několika dílů.

Zobáčky jsem povětšinou odřezal, spojení dílů vyřeším jinak. Různé přepážky a výstupky jsem také odřezal a odbrousil ,,dremelkou,, Tento nástroj je opravdu skvělý pomocník to umí ušetřit spoustu nervů a případných zranění nožem 😀 S vhodnou frézkou nebo brusným nástavcem se dostanete i tam, kam by se nůž nedostal.

S vlastní stavbou jsem se moc nemazal, tenhle prcek je na občasné poježdění. Proto většinu lepení obstaral vteřiňák a tavná pistole. Do pistole doporučuji kvalitnější patrony, ty z tržnice moc nedrží.

Jako pohon jsou použita dvě čínská kovová serva, s tahem kolem 15kg. Serva měla být původně regulována upravenou servoelektronikou, bohužel jsem u jednoho obvodu nevratně vylomil kondenzátor. Proto jsem šáhl po ebay a objednal dva malé regulátory 20A do aut. Bohužel jsem vzal verze s brzdou, takže ovládání bagříku chce trochu cviku s kniplem. Verze bez brzdy by byla asi lepší. Regulátory dostaly chlazení pomocí kousku AL plechu a starého AL chladiče, kdo ví z čeho :-D. Chlazení asi není nezbytně nutné, ale já jsem ho raději přidal.

Zvedání ramene umožňuje oblíbené servo MG995. Zdvih je proti hračce trochu omezený, ale pokud bych našel lepší místo pro umístění vzpěry, možná bych ještě pár cm zdvihu dostal.

Na lžíci je použito servo HK 939MG. Do lžíce jsem dal 200g a servo s ní problém nemá. Myslím že víc bych do lžíce ani nenabral, nějaký písek nebo piliny budou mnohem lehčí, takže servo považuji za dostatečné.

Bobík je ovládán mojí Turnigy 9x, příjmač jsem dal 6Ch, bohatě stačí.

Postupně přidám detailnější fotky stavby.

Zde odkaz na testovací video nehotového prcka, ještě na něm nějaká práce bude: http://sten25.rajce.idnes.cz/Ostatni_RC/#WP_20150209_14_06_33_Pro.jpg

Až bude hotovo, přidám nějaké lepší videjko a fotky, možná i s kolovým kolegou 🙂

A ještě fotečka:

WP_20150209_14_02_14_Pro

Mějte se

sten25

 

 

Sdílet