Testování kardanů (3. díl)

Jelikož se Notyro kardany slušně mezi lidma začínají objevovat,pár nářků bylo možno zaslechnout,nedalo mi to a ve středu jsem se stavil ve firmě na posouzení provozních vůlí s případnýma připomínkami pro další výrobu. Upozornuji, že kardany mají v součastnosti naběháno něco kolem 20ti hodin provozu,většinou v lehčím terénu.Trochu blbě se mi odjetý čas odhaduje,jelikož si moc nepamatuji,kde všude jsem se poflakoval 🙂

Jak jsem kardany od NOTYRO nafasoval,tak byly na auto namontovaný.Veškerá údržba spočívala při provozu jen v dotahování červíků,případně výměny osiček kloubu za vylepšený s vybroušenou dosedací plochou pro červík.Žádný mazný ošetření,žádný čištění.Pokud jsem jezdil ve sněhu,jen jsem dal auto oschnout a rozmrznout do sprchy,pak bylo odloženo na stojánek v obýváku.

Po vyndání kardanu od motoru k redukci,který trpí nejvíc,díky vyšším otáčkám a většímu záběru než kardany od rozvodovky k diferákům bylo výrobcem shledáno,že kardan je úplně v pořádku s nezvětšujícíma se vůlema kdekoliv.I vnitřní jehly a osazení s drážkama vypadaly,jakoby před týdnem vypadly z obráběcí mašiny. Plastová prachovka/zarážka nejeví podstatné opotřebení a úspěšně zamezuje případnému vnikání nečistot na činné plochy vnitřku kardanu. Případný rez jak v kloubku kardanu,tak i na venkovních plochách tyčky a obalu neni na závadu.V kříži vytváří vymezovací materiál a na venkovních plochách stejně každou barvu při pořádným ježdění ošoupete.Aspon je pak vidět,kdo jezdí a komu se auto fláká na poličce 😀 To bylo pár poznatků z lehčího terénu.Ted jen,aby se UŽ udělalo lepší počasí a mohlo se jezdit v pořádným terénu,kde to zase bude o něčem jiným.Navíc zadní náprava v brzké době dostane přírůstek v podobě dalších 2 kol,tak zase bude všechno trochu jinak.Na nějaký čas pujde dolů i kastle Toyotky,kterou nahradí (SNAD) správně ošklivá zhůvěřilost 😀

A nakonec pár fotek od Pavla a klikat vpravo.

Jednu fotku nekomentujte,nebyl čas se učesat. Fotograf byl rychlejší 😀

 

Kardany sestava

Jelikož se mi už pár lidí ptalo,jak jsou kardany od Notyro sestavený,dávam sem ofocený rozkres,který trochu neuměle budu komentovat 🙂

Takže obrázek tady Takže to vezmeme z levý strany obrázku.

 

Unašeč s 5kou dírou (na diferák nebo převodovku) se zajištěním 2ma červíky M3 na 1.5ku imbus posunutý o 90 stupnů.Docela by stačil i jeden.Pak je tu skládaný kříž,sestávající z kostky,2mm jehly (nový už budou mít plošku pro červíka) a M2 červík,na 0.9ku imbus,který se šroubuje do tyčky s dírou pro jehlu. Dále je tu další unašeč,opět s dvojicí červíků M3,který drží zajíždějící tyčku kardanu,přes kterou se navléká plastová vložka se zámkem,která se po smontování speciál klíčem zajištuje do vnějšího těla kardanu.Vložka jednak zabranuje následnému rozpadnutí kardanu a druhák i omezuje vnikání nečistot do vnitřních drážek vnějšího obalu,kde běhají 8mm jehly,které mají osazení i v menší tyčce.Tím je vlastně zajištěn samotný přenos síly.Vnější obal není průchozí,proto i plastová spodní vložka,kvůli zamezení vniku nečistot.Na vrcholu vnějšku jsou oka pro tyčky kříže,druhý skládaný kříž a druh unašeč s 5kou dírou. Na obrázku je kardan s délkou v provozním zasunutí/vysunutí 120-150 mm,který na Yotce používam ve 3ech kusech.Prostou změnou dýlky zásuvné tyčky je možný upravit potřebnou dýlku kardanu. A snad neprozradim žádný tajemství,že po Novém roce by jste se měli těšit na vylepšený kardany.Jak v oblasti problematických M2 červíků,které by měly nahradit Torx (hvězdičkový) šroubky na zajištění jehel v kříži a i těla kardanů by měly být větší.

 

Testování kardanů (2. díl)

Trochu se omlouvám za prodlevu, ale byla potřebná pro další projektík :-).
Auto je už zase doma, kardany patřičně na autě a trošku jsem i začal testovat :-).

První rychlý a nezaujatý testík proběhnul dnes večer, kdy mně mladej trochu vyhecoval 🙂 „Tatí, zapřahni tohle 😀 “ Přes zadní lano a hák jsem zapřahnul uhlák s dřevem, cca 4 kg. Tažení po koberci v pohodě. Trošku problém pak byl s překonáním prahu, mezi obývákem a kuchyní, ale víc plynu dokázalo svoje. I když pak auto bylo na linu a uhlák za prahem. Přeskočil vcelku hezky 🙂

Nejspíš budu muset navrtat díry do HPI redukce, aby dostala trochu víc maziva pro ztišení. Furt řve jak blázen.

Ale zpět ke kardanům. Po letmé konzultaci s výrobcem se vnitřní díra pro hřídel v unašeči při tvrzení trochu zmenšuje. Tudíž bude potřeba, aspoň v současných vyrobených kardanech, počítat s trochou násilí při nasazování. Unašeč na hřídel je potřeba trochu naklepnout. Ne zas moc. Další zlevnění při výrobě bych viděl v tom, nedělat na unašeči 2 díry v poloze 90 stupnů s červíky. Pro většinu rozvodovek postačuje jedno zajištění. Navíc Axial převodovka a tyčky diferáků mají cca 2-3mm osazení, který i při povolení červíku zabraňujou sklouznutí kardanu.
Červíky by mohly být do budoucna trochu tvrdší, tak o 1/3nu, aby se při utahování šroubovákem moc neožvejkával.

To jsou prozatím další poznatky z nových kardanů,který tak nějak trochu řešim s NOTYRO a majitelem a podle všeho je za poznatky rád.

A testujem dál 🙂

 

Testování kardanů (1. díl)

Když se na Karlovarským foru objevil jeden nový uživatel Jeff a začal inzerovat kardany od firmy NOTYRO trochu mi to nedalo.

Zároveň trochu nezávazně jsem narazil i na Rendovo Shopík a brouček hryzálek začal hlodat 🙂
Napsal jsem Jeffovi pár SZ, něco jsem si přimyslel a bylo jasno. Je to přímo majitel firmy NOTYRO. Slovo dalo slovo a v úterý jsem si jel po kardany z jeho výroby. Kouknul jsem na mapy, abych věděl, kam v Plzni zaject. V počítači pěkný, ale už se tam nezobrazujou ulice, který mají blokovaný vjezdy trubkovýma překážkama, ty se jeví jako normálně průjezdný. Nebudu to moc rozvádět, klasicky jsem zabloudil. Rychlý telefon Biggimu, něco málo poradil. Pak asi 15 minut bloudění a kličkování uličkama a nakonec se povedlo firmu najít 🙂

 

Firma NOTYRO se nachází v krásný trojgaráži, kde zaplesá každý srdce trochu technicky zdatnýho modeláře. Haldy regálů, dílů, materiálu a mašinek na opracování skoro všeho.

Po skoro hodině povídání,obdivování jsem odcházel s trojicí kardanů z Jeffovo produkce.

 

V porovnání s MIP kardany vypadají jako nedochůtčata. Taky jsou to vcelku 2 rozdílný konstrukce.

 

Přední kardan jsem už na autě vyměnil a vypadá na autě jako párátko :-D. MIPy jsou fakt robustnější. Zadní kardan a kardan od motoru jsem nestihnul vyměnit, jelikož na zadním kardanu u diferáku se žvejknul červík. A už jsem začal tušit problémy. Abych moc nezdržoval, po čtyrech hodinách jakýkoliv snahy červíka odvrtat jsem to vzdal a brutálně použil Dremelku s řezným kotoučkem a dopadlo to takhle …….

 

Snad co nejdřív přendam kardany a může se začít testovat. Uvidíme, co kardany od NOTYRO vydrží a pokud vydrží na mojí obludě, vydrží už všude. Hlavně je to česká domácí firma s prima přístupem, což rád podporuju 🙂 a pokud se něco popo***, nemusí se na díl čekat extra dlouho, třeba s Junfac nebo čímkoliv ze zahraničí.
Zároveň jsem i majiteli navrhnul, aby udělal i koncovku s dírou 3.2mm pro motor, nejen s 5kou na nápravy a rozvodovky. Prosba byla vyslyšena, tudíž by se mohl i vyrábět.

A další připravovaný věcičky Vám ani neprozradim 🙂 Jsou MOOOC pěkný a bude to paráda 🙂