Suzuki Jimny

Úvod, čili lehký popis o co jde

Každý kdo sleduje novinky ve světě rc aut asi zaregistroval novinku od japonské firmy Tamiya. Já jsem s nákupem váhal jen chvilku, protože se mi moc líbí ,,velká,, předloha 🙂 Model jsem kupoval jako stavebnici, krabice je ve velikosti zhruba krabice od bot. Pokračovat ve čtení „Suzuki Jimny“

Axial Wraith by exidaco

Hledal sem něco mezi expedici a crawlerem, něco co při expedici typu „pochodovém cvičení“ nebude jen dodržovat tempo a při jízdě v náročným terénu zvládne hodně…. Možnosti bylo více – upravit Axial SCX – nasadit 2,2 kola + dát rychlejší motor …  ale to jsem už předtím udělal a z toho vznikla replika Wraithu… (zabavila mi ji polovička 🙂 ). Chtělo to něco nové. Volba padla na Axial Wraith. Pokračovat ve čtení „Axial Wraith by exidaco“

Venom Creeper by sten25

Po expedicích s CC-01 jsem se rozhodl přejít na jiný model s pevnými nápravami. Pro Venoma jsem se rozhodl z několika důvodů. Všichni v okolí jezdili podvozky od Axialu a já sem chtěl mít něco trochu jiného, dalším plusem byla možnost uzávěrek diferenciálů a poslední (a pro mě největší) byla cena. Model mi objednal kamarád z USA, cenově vyšel jako 1/2 Axialu. Takže jako student jsem byl spokojen 😉

Auto přišlo v krabici o velikosti krabice od bot. Návod je přehledný, díly jsou zabalené do pytlíků, pytlíky označené. Jediná věc při stavbě co mi vadila bylo, že se musí použít metrické ale i palcové imbusy. Tohle jsem vyřešil opilováním klasických imbusů. Jinak stavba probíhala celkem bez problémů.

Po sestavení jsem vzal holý podvozek na zkoušku do Tupadel. Bohužel byl sníh a já jsem ještě nedal závaží do kol, takže podvozek hodně hrabal. Jinak ale fungoval bez problémů. Na model šla kastle CF-100 od Axialu, protože jsem doma jinou neměl. Korbu jsem odstřihl a auto dostalo podobu truggy.

Tato kastle na modelu moc dlouho nebyla, protože jsem nakonec pořídil kastli Honcho, také od Axialu. Na šásko jsem použil U profil z Obi. Auto jsem stavěl spíš tak aby fungovalo, ne aby dělalo parádu (na to mam Pajero od Tamiye). Po přendání tlumičů se projevil výrazný náklon auta když zabral motor (amíci tomu říkají Torque Twist). Zkoušel jsem všelijak přendavat tlumiče ale nic nepomáhalo. Nakonec jsem vyhodil vnější pružiny (Venom má i vnitřní v tlumičích) a ,,twistování,, přestalo.

 

Další úpravou bylo prostřihání pneu. Vystříhal jsem všechny nižší špalíčky a pneu se zlepšily o 100%. Na modelu mám také funkční uzávěrku. Na diskuzích všichni brečí že uzávěrka nefunguje. Nevím kdo z nich má s modelem opravdu zkušenost, ale mě fungovala po správném nastavení bezvadně. Ani domeček diferenciálu není nijak extra poškozen na to, že uzávěrku používám docela často.

 

Použitá elekronika

Jako regulátor používám vyzkoušený DSYS MD36DCS. Motor mám Johnson 540, pastorek 14 zubů. Servo je Bluebird BMS630MG. Servo na uzávěrku je ,,noname čína,,

Závěr

U tohoto modelu si vynahrazuji jízdní nedostatky Pajera. Sice je Venom ,,obludka,, ale mě osobně se líbí a na ostatní názory nedam ;-). Jak jsem psal výše, auto je stavěné pro jízdní vlastnosti a ty má dle mě výborné.

HPI Blitz – exidaco

Na základě ukecání od dobrého kámoše – BiGGiE jsem koupil RC model od firmy HPI – Blitz. Krásně propracovaný model pro kategorii Short Course Truck se zadním náhonem, neboli 2WD v měřítku 1:10.

Překvapení

První šok nastal, když pošťák zazvonil a do rukou mi strčil krabici jak od televize. Nejdřív jsem myslel, že je to jen přepravní obal. Další šok byl po otevření krabice. To co se objevilo mi doslova vyrazilo dech. Takovou velkou obludu jsem nečekal. Vánoce dorazily dříve :-).

Vzhled Blitze je to co každého dostává do údivu. Auto je až neskutečně realistické, včetně drobností jako jsou např. zadní zástěrky.

Podvozek

Na podvozku jsou krásně vymyšleny deformační zóny – přední a zadní nárazník se systémem absorpce nárazů, boční pružné výztuhy také díky konstrukci fungují jako deformační zóna.

Tlumení auta je řešeno olejovými tlumiči s nastavitelnou tvrdostí pomocí stlačování pružin. Mají krásně jemný chod a na nerovném povrchu jsou k nezaplacení – auto nádherně kopíruje terén. Při skocích nemají problém auto dotlumit a zamezit tím jeho rozhození.

Samostatnou kategorii jsou kola – respektive gumy, které jsou patentovány pro firmu HPI.  Trakce pneumatik na off-road dráze byla až překvapivá.

Celkově je model hezky vylazen a jezdí se s ním opravdu super, i když je to jen „zadokolka“. Ježdění s 2WD potřebuje svůj osobitý styl, na který se dá lehce zvyknout.

Elektronika

Ale auto nemá jen samé klady. Jedním ze záporů je elektronika použitá v modelu, konkrétně regulátor. Nejdřív jsem si myslel, že mám regulátor špatně nastavený, protože auto vůbec nebrzdilo. Pak jsem zjistil, že to je jeho vlastnost – auto nemá v základu brzdu!  Základní motor má 15 závitů, co bylo dostačující v zatáčkách, ale na rovince to už nemělo potřebnou rychlost. Naštěstí se to dá jednoduše vyřešit…  alespoň u mně to bylo až moc jednoduché.

První jízdy

Každé auto se musí otestovat. Vyzbrojen baterkami jsem se vybral na off-road dráhu v Přešticích. Do auta jsem vložil LiPo 2S (7.4V) s kapacitou 5300mAh – zapojil LiPo hlídač a vyrazil na trať. Nečekal jsem, že auto mi padne tak skvěle do ruky. Poslušně projíždělo zatáčky, mělo plynulé výjezdy a na skocích „lítalo“. Postupně jsem jezdil víc agresívně a hned to bylo znát – auto nedotáčelo, nebo se naopak přetočilo. Po cca 2 hodinách ježdění (odjeto 4x LiPo) jsem domů odjížděl s příjemným pocitem, že mám konečně „rychlý“ auto co mi sedí.

Další jízda na dráze po pár dnech už nebyla tak příjemná, ale vyřešila problém regulátoru. Jelikož byla dráha mokrá a kde tu byla i nějaká louže a já nakažen expedicemi, jsem posadil auto do louže. Úplně jsem zapoměl, že nemám ochráněnou elektroniku proti vodě…..  Výsledek nenechal na sebe dlouho čekat – z auta se začal šířit hustý bíly dým …  doběhl jsem k autu a rychle sundal karoserii. Najednou z regulátoru vyšlehly plameny …  začal hořet. Ihned jsem odpojil baterii a snažil se uhasit plameny. Po pár vteřinách se okolím šířil zápach shořeného plastu. Regulátor byl totálně zničen – žárem z něho dokonce upadaly všechny kabely.

Závěr

Auto po domluvě s BiGGie změnilo majitele ….  přeji hodně hezkých chvil u ježdění.

Tamiya CC-01 Pajero – sten25

Tento článek chci věnovat mému vůbec prvnímu Rc modelu. Je to Mitsubishi Pajero na podvozku CC-01 od japonské firmy Tamiya.

Základní popis

Jednou jsem na internetu narazil na rc expedice a moc se mi líbily. Hodně používaný model na expedice je CC-01 Tamiye. Rozhodoval jsem se mezi kastlí Mistubishi Pajero a nebo Toyotou LandCruiser. Toyota je lexan a to se mi moc nelíbilo, ABS Pajero mi přišlo vhodnější na úpravy na expedice. Model jsem získal s vydatnou pomocí mého strejdy.

Stavba

Postavit model z ,,rozsypu,, bylo snadné a jak jsem začal nemohl jsem přestat dokud model nebyl hotov. Stavba byla jednoduchá, návod byl přehledný a značení dílů bylo taky spolehlivé. Protože jsem strávil u internetu hodně nocí čtením zkušeností s modelem, rovnou jsem uzavřel diferenciály.

Úpravy

Aniž by model jel tak jsem hned udělal nový 4-link a koupil nové gumy protože originál gumy ze stavebnice by mohly být dobré tak na asfalt ale ne do terénu. Při výběru gum jsem udělal chybu a vybíral podle vzhledu. Gumy jsou hezké, opravdu ,,scale,, jenže směs by mohla být měkčí. Ale chybami se člověk učí. Chvilku jsem měl na Pajeru FlatIrony 1,9 ale ty byly až moc velké takže zatim jsem vrátil GripDoctory..

Auto jsem stavěl hlavně aby hezky vypadalo, jízdní vlastnosti šly spíš stranou. Měl jsem udělanou zahrádku se ,,scale bordýlkem,, pevnostní nárazník s navijákem a další detaily. Postupem času jsem začal dělat úpravy do terénu a vzhled už nehrál takovou roli.

Taky s pohonem jsem laboroval docela dlouho, vyzkoušel jsem několik motorů a nakonec jsem vrátil motor z Rc kamionů a přidal mu větráček. Originál regulátor měl obrovskou vadu, neměl brzdu v neutrálu, takže stačila chvilka nepozornosti a model se rozjel z kopce na výlet. Proto na doporučení okolí jsem sehnal regulátor české výroby DSYS který jde různě naprogramovat. S brzdou jsou expedice mnohem pohodlnější.

Také řízení nebylo moc dobře vymyšlené, mělo takové vůle že auto si skoro zatáčelo jak chtělo. Nejdřív jsem vyměnil páky řízení za set od GPM a poté jsem vyměnil kloubky za modelářské od MP-Jet. Takto vyřešené řízení bylo prakticky bez vůlí jen bylo docela dost namáhané servo v podmínkách plzeňských expedic. Shořela mi 2 serva během 14 dnů… to mě naštvalo a udělal jsem radikální úpravu. Umístil jsem servo k předním kolům a udělal přepákování jako má Axial s tim rozdílem že u Axialu leží servo rovnou na nápravě. CC-01 má ve předu ramena takže jsem musel zkoušet a hlavně řezat a řezat. Řízení není vyřešeno definitivně, ještě na něm pracuji.

Závěr

Úpravy mě stály hodně nervů a ještě nějaké na modelu nechám 🙂 ale to je ta správná modelařina, člověk vymýšlí složitosti aby nakonec zjistil že by problém šel vyřešit jednoduše během 5minut. CC-01 neni moc do těžkého terénu, zato modeláře, který začíná od nuly, naučí šikovnosti a pečlivosti. Já moc neuznávám když je auto složeno z dílů které si někdo objedná z internetu a nemusí nic vymýšlet a udělat, jak do modelu člověk nevloží srdce tak to neni ono.

Vím že můj model neprojede všechno, ale je to moje první auto a nikdy ho neprodám.

 

Axial SCX 10 Honcho by exidaco

Rozhodnutí koupit a postavit Axial SCX10 padlo po shlédnutí podobných aut na expedicích, hlavně jejích jízdních vlastností. Původně jsem se rozhodoval mezi CF-100 a Honcho. Nakonec zvítězilo Honcho a tak začala stavba.

 

Stavebnice byla hezky rozdělena do logických bloků a sestavit auto podle návodu byla príma zábava. Horší to bylo s

lexanovou karoserii. Protože jsem neměl nůžky na lexan, trápil jsem se s obyčejnýma. Nejhorší asi bylo vystřihnout zadní část, která byla z odolnějšího lexanu. Pro auto byla zvolena kombinace modré a stříbrné metalízy.

Kastle se uchytila pomocí suchých zipů (nechtěl jsem kastli vrtat). S odstupem času bych volil uchycení jiným způsobem, také přes suchý zip, ale jiné uchycení „mostů“.

Protože se mi nelíbilo originál uchycení baterie, která posouvala těžiště zbytečně nahoru, udělal jsem nový držák a baterie byla uložena napříč a níže.

Pro pohon modelu jsem zvolil 45 závitový motor od RC4WD.

Po prvních testovacích jízdách přišlo zklamání. Auto skoro nic nevyjelo, boční náklony byly hodně slabé. Jako první věc bylo osazení závaží do kol – 100g do každého kola. V zápalu plnění kol závažím jsem nacpal závaží i do rezervy, co byla pořádná blbost. Rezerva je uložena dost vysoko a těžiště auta se rapidně zvedlo. Náprava byla rychlá a snadná – rezerva byla odlehčena na základ – t.j. závaží tam není žádné. Dalším krokem byla montáž 75g závaží na nášlapy, tím se přeneslo těžiště do stran a podstatně se zlepšily boční náklony.

Elektronika

Vhledem k určení tohoto auta, byla potřeba zvolit regulátor s brzdou v neutrálu. Tento požadavek splnil cenově dostupný DSYS. Servo bez kovových převodů instalovat do modelu je úplně zbytečné, s přihlédnutím na záměr jezdit v náročném terénu bylo do modelu osazeno servo s kovovými převody a tahem 12kg.

Jako RC souprava byl zvolen set Spektrum DX3e – 3 kanálová souprava se systémem DSM, pracující v pásmu 2,4GHz.

Osvětlení modelu probíhalo postupně a ve finální verzi má 3 nezávislé okruhy na světla. Moduly pro efekt blikání byly použity z „čelovky“. Model je osazen 8x bíla LED + 2x červená LED.

Model je napájen z LiPo baterii 7,4V o kapacitách 5000 – 5300 mAh. Světla mají vlastní LiPo baterii – 3,7V 1200mAh.

Moje poznatky

Honcho má na rozdíl od CF-100 větší rozchod, který výrobce řešil prodloužením za Y na linku. Toto prodloužení ma za následek větší namáhání Y spojky, která je z plastu a tím i její praskání.

Při vyvažování je potřeba myslet na vysoko posazenou klec s rezervou, která posouva těžiště nahoru.

Co se týče jízdních vlastností, po menších úpravách je toto auto perfektní řešení ne jen na expediční ježdění v středním terénu, ale bez větších problému zvládá i opravdu náročný terén.

Závěr

Auto se zúčasnilo seriálů  závodů RCTT Starý Plzenec – sezóna 2010, kde skončilo na celkovém  1. místě v kategorii off-road.

Myslím, že toto auto je idálni společník ne jen na expedice, ale i na pořádné vyblbnutí v náročném terénu.

Dovětek

Auto má nového majitele. Papa Honcho ….