Pz IV 1/16

Zdravím,

v tomto článku se budu věnovat tanku Panzerkampfwagen IV v měřítku 1/16 od čínské firmy HengLong. „Tigropanther“ z minulého článku se mi přestal líbit tak větší část šla do světa, ale s věží mám ještě plány. Po rozprodeji jsem začal okukovat a vybírat jiný tank. HengLong má velikou nabídku tanků, ale nejvíce se mi zalíbil Panzer IV. Je to druhoválečný německý tank, který trošku zůstává ve stínu za známějšími Tigery a Panthery. Bylo vyrobeno cca 9000 vozidel, takže početně velice úspěšný tank 🙂 více info třeba na wikipedii.

Model jsem koupil na modelbazaru za velice pěknou cenu. Po vybalení mě překvapilo že model byl nový, vůbec nejetý ( dle stavu sem to poznal snadno). Má kovové převodovky (ozubená kolečka jsou z nějaké slitiny kdovíčeho, pásy taktéž. Převodovky možná časem vyměním, uvidíme.

Elektroniku jsem vyndal, absence zvukového modulu a dalších blbostí mi nevadí. Existují ovládací jednotky se zvukem, které ale nejsou zrovna levné tak prozatím mi stačí zvuk převodovek a pásů. Pohon obstarávají dva regulátory Tamiya TEU-101 BK, rc souprava je Turnigy 9x, flashnutá na Open 9x. Model má funkční otáčení věže, náměr děla a zákluz děla, vše pomocí mikroserv. 

Vana Pz IV je udělaná velice dobře, bez větších otvorů takže utěsnění bylo jednoduché. Díry po vypínačích jsem utěsnil tmelem a na výstupní hřídele jsem dal kuličková ložiska. Trochu poupravit jsem musel ramena pojezdových kol, protože se docela vyklala. Stačilo lehce vrtákem zahloubit díry ve vaně a dotáhnout šrouby ramen.

Nakonec jsem model odstrojil, lehce obrousil a nakamufloval 🙂 U kamufláže jsem extra nedodržoval historický vzor, dělal jsem jí tak aby se líbila hlavně mě. Po nastříkání jsem vrátil na tank drobné příslušenství a pokusil jsem se o lehčí patinu.

 

Výsledek můžete posoudit sami.

v dílně

010320141079

venku

150520141123

150520141129

 

 

 

Časem přidám i nějaké video z provozu 🙂

zatím ahoj, sten25

Tank Panther 1/16

Ahoj, v tomto článku chci popsat tank Panther od firmy Heng Long. RC tanky se mi líbily už dávno, ale při cenách za které je prodávala Tamiya byly pro mě nedostupné. Pak se u nás začaly objevovat tanky od čínské firmy Heng Long za mnohem příznivější cenu. Jistě, když srovnáme kvalitu je japonská firma jasná jednička. Ale poměrem cena/výkon vede Čína 😀

Popis, úpravy

Já osobně jsem si vybral Panther, Tiger se mi moc nelíbil. Model má zvukový modul, airsoftový kanon a imitaci kouře z výfuků. Generátor kouře jsem po čase vyndal, kouřil sice pěkně, ale vydával ohavné zvuky. Tank přišel v obrovské krabici s aku, nabíječkou, kuličkami do děla a nějakou kosmetikou. Je to docela ,,drobeček,,. Škoda jen že číňani šetřili a Panther je ,,trošku,, kombinace Tigra.

Tank má pro každý pás jednu převodovku s motorem, takže jezdí a zatáčí jako jeho velcí bratři. Také se dá otáčet věží a zvedat a spouštět kanón. Otáčení věže je z výroby omezeno, nejde o 360°, to jsem ale vyřešil propilováním zubů na rozetě věže.

První co jsem vyměnil byly převodovky. Plastová převodová kola moc velkou výdrž neslibovala, tak jsem koupil kovové převodovky. Tady jsou kolečka vyrobena z jakési slitiny (podle googlu Al+Zn), ale zatím drží.

Druhá věc byla změna kamufláže. Našel jsem si v jedné knížce kamufláž která se mi moc líbila. Bohužel si již nevzpomenu odkud vlastně je 😀 možná Afrika? Už opravdu nevím. Tank šel tedy do lakovny. Výsledek sice nebyl to co jsem čekal, ale aspoň tank vypadá jinak. Také jsem na věž a přední čelo tanku udělal imitaci Zimmeritu. To byl na velkých tancích nátěr, který ochraňoval tank proti magnetickým minám. Na velkých tancích to byla směs různých chemikálií a pilin, mě postačil epoxidový tmel.

Po čase jsem vyměnil i plastové pásy za kovové. Plastové pásy sice byly lehké, ale mě se docela často přetrhávaly. Tak jsem koupil kovové. Materiál je opět nějaká slitina, podobná materiálu koleček v převodovce. S kovovými pásy tank nabral na hmotnosti a získal moc hezký,,skřípavý,, zvuk, jako mají velké tanky.

Teď jsem přidal na výstupný kola převodovek kuličková ložiska a pomalu utěsňuji vanu pro jízdu v blátě a vodě.

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ykBbmI2opyY[/youtube]

 

Závěr

S tímto tankem jsem spokojený, na mé občasné ježdění stačí. Dnes jsou v prodeji i další typy, mě se ale nejvíce líbí Panther. Tento model je pro modeláře kteří se nebojí úprav, na internetu je hodně stránek a fór s různými tipy a triky. Časem by se mi moc líbil ještě nějaký, třeba KV-1 , který bych si předělal na KV-2 a nebo nějaký stíhač tanků, jako je Jagtiger a nebo Stug III. Ale to možná někdy, časem 🙂